Trafikte yaya önceliği uygulaması önemseniyor


Açıklama: Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' sloganıyla trafik etkinliği düzenlendi.
Kategori: Osmaniye
Eklenme Tarihi: 11 Şubat 2019
Geçerli Tarih: 26 Şubat 2020, 10:24
Site: Takip Gazetesi
URL: http://www.takipgazetesi.com.tr/haber_detay.asp?haberID=17318


 Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' sloganıyla trafik etkinliği düzenlendi.

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile Bahçe İlçe Emniyet Müdürlüğü koordinesinde Bahçelievler Mahallesi Dr. Devlet Bahçeli Bulvarı üzerinde uygulama gerçekleştirildi.

İl Kaymakamı Müfit Gültekin, yaptığı açıklamada, “Karayolları Trafik Kanunu'nun 74'üncü maddesinde yapılan değişiklikle, trafikteki can kayıplarının yaklaşık yüzde 23'ünü oluşturan yayalara yönelik önemli bir adım atıldı. Yapılan düzenleme ile yaya öncelikli trafik anlayışı yasal bir zemine oturtuldu.
Düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa ilk geçiş hakkını vermesi zorunlu hale geldi.
Bu amaçla İçişleri Bakanlığı'nca 'Öncelik hayatın, öncelik yayanın' sloganıyla 2019 yılı yaya öncelikli trafik yılı ilan edildi. Bu kapsamda bizlerde trafikte yaya önceliğini anlatmak adına etkinlik düzenledik” dedi.
Etkinliğe, Kaymakam Müfit Gültekin, Belediye Başkanı İbrahim Baz, İlçe Emniyet Müdür Vekili Onur Ali Mutluay, İlçe Jandarma Komutanı J.Teğmen Mustafa Karakaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü Üzeyir Aksoy, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 
Protokol üyeleri öğrencilere sürücülere ve yayalara broşür dağıttı.
Kaymakam Gültekin sürücülere yayaların geçiş üstünlüğünün olduğu uyarısında bulunduktan sonra uygulama sona erdi. Haber MErkezi