MissSare
Migren tedavisi ihmal edilmemelidir

Migren tedavisi ihmal edilmemelidir

Tarih 14 Ocak 2016, 09:07 Editör Haber Merkezi

Osmaniye Özel Yeni Hayat Hastanesi Nöroloji Uzmanı, Uzman. Dr. Emine Kaygılı, migrenin nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlatırken özellikle ağrı kesici kullanımına dikkat çekti.

Osmaniye Özel Yeni Hayat Hastanesi Nöroloji Uzmanı, Uzman. Dr. Emine Kaygılı, migrenin nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlatırken özellikle ağrı kesici kullanımına dikkat çekti.

Migreni, 'tekrarlayıcı, saatler ya da günler süren, arada ağrısız dönemlerin de olduğu baş ağrısı' şeklinde tanımlayan Uz. Dr. Kaygılı, hastalığın nedenleri arasında 'aşırı kafeinli içecekler, alkol, eskimiş peynirler, açlık, stres, zorlu egzersizleri' olduğunu söyledi.

Migrenin kendine has belirtilerini 'tekrarlayıcı, zonklayıcı, yarım baş ağrısı, bulantı ve kusma, aura' şeklinde beş başlık altında toplayan Uz. Dr. Kaygılı, şu bilgileri verdi:"Tekrarlayıcı migren baş ağrıları, arada ağrısız dönemler olsa bile belli bir periyotta ortaya çıkıyor. Sıklık ise hastaya göre değişiyor. Yılda üç kez ağrı çeken olduğu gibi, ayda dört kez atak geçiren hastalar da görülebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ağrının tekrarlayıcı olması. Tanının konulmasında bu nokta etkili oluyor. Eğer ayda dörtten fazla ve en az üç ay devam eden ağrılar varsa, şikayetler kronik migren adını alıyor. Zonklayıcı migrene damarsal bir mekanizmanın yol açtığı düşünülüyor. Baş ağrısının zonklayıcı türde olması da bunu güçlendiriyor. Ağırlık ya da başı taşıyamama hissi veren ağrılardan farklı olarak, migrende hasta enseden başlayan zonklayıcı bir rahatsızlık yaşıyor.”

 

Uz. Dr. Emine Kayğılı, tedavi yolları için şunları dile getirdi: "Migren, kesin tedavisi olmayan ancak kontrol altına alınabilen bir hastalık. Bunun için sıklığı ayda dört ya da daha fazla olan ve atakları günlerce süren ağrılarda profilaksi yöntemi uygulanıyor. Hastalıkların oluşumunu ya da ilerlemesini önlemek amacıyla yapılan girişimlere verilen isim olan profilaksi, migrende en az altı ay, genellikle bir yıl düzenli ilaç kullanımı anlamına geliyor. Böylece ağrı sıklığını ve şiddetini azaltmak amaçlanıyor. Burada hastaya göre ilaç seçilmesi önem taşıyor. Diğer yöntem ise serotonin (mutlululuk, canlılık ve zindelik hissi veren hormon) mekanizması üzerinde etkili olan ilaçların kullanılmasına dayanıyor. Ağrı kesicilerin sık kullanımı mide, böbrek ve karaciğer üzerinde zararlı etkilere yol açabiliyor. Üstelik sık kullanımları 'rebound' baş ağrısı denilen başka baş ağrısı ataklarını da geliştirebiliyor. Hasta her gün ağrı kesici almaya başlıyor. Bir ağrı hafiflerken diğeri tetikleniyor. Bu arada tedavi edilemeyen migrenin de şiddeti ve sıklığı artıyor."

 

Çocukların baş ağrısına yönelik şikayetlerin ciddiye alınmadığını belirten Özel Yeni Hayat Hastanesi Nöroloji Uzmanı, Uzman Dr. Emine Kaygılı; 6 yaşındaki çocukta bile migren görülebileceğini, anne babaların bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyledi.  Haber Merkezi

Bu haber 2115 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yaşam

Her yaşta göz kuruluğu görülebilir

Her yaşta göz kuruluğu görülebilir Gözyaşının, göz sağlığının korunması için çok önemli olduğunu belirten Osmaniye Özel Yeni Hayat Hastanesi Göz Hasta...

Halk Sağlığı Müdürü Dr.Latif Boz, “Aile içi şiddet, halk sağlığı sorunudur”

Halk Sağlığı Müdürü Dr.Latif Boz, “Aile içi şiddet, halk sağlığı sorunudur” Halk Sağlığı Müdürü Dr.Latif Boz, aile içi şiddetin günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak değerlendirildi...

      BASIN İLAN KURUMU


      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU