MissSare
Fırınlar ve unlu mamul üretim işletmeleri denetlendi

Fırınlar ve unlu mamul üretim işletmeleri denetlendi

Tarih 30 Kasım 2019, 09:19 Editör Haber Merkezi

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda Denetim Ekipleri tarafından, ekmek fırınları ve unlu mamul üretimi yapan işletmeler denetlendi.

Osmaniye Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Gıda Denetim Ekipleri tarafından, ekmek fırınları ve unlu mamul üretimi yapan işletmeler denetlendi.
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ülke genelinde eş zamanlı başlatılan "Gıda Denetim Seferberliği" uygulamasının il merkezi ve ilçelerde 30 kasım'a kadar süreceği kaydedildi.
Denetim ve kontrollere katılan Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam, amaçlarının ceza yazmak değil, daha temiz daha güvenilir bir gıdayı tüketiciyle ulaştırmak olduğunu söyledi.
DENETİMLER 81 İLDE EŞ ZAMANLI YAPILIYOR
5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu çerçevesinde gıdanın üretiminden vatandaşa arzına kadar tamamının bakanlığın sorumluluğunda olduğunu belirten Müdür Sağlam, "Dolayısıyla İl Müdürlüklerimiz ve yetki verilen İlçe Müdürlüklerimiz de ki kontrolörler sayesinde bu denetimler yapılmaktadır.  Bakanlığımız ilk defa bu hafta içerisinde, 25-30 kasım tarihleri arasında bir denetim seferberliği ilan etti. 25'inde et ve et ürünleri ile 26'sında süt ürünleri, bugün unlu mamuller denetimlerini gerçekleştiriyoruz. Bu denetimler 81 ilimizde eş zamanlı olarak yapılmaktadır. Bir farkındalık oluşturmak adına ilk defa ürün bazlı bir denetim gerçekleştirilmektedir. Denetimler ileriki yıllarda farklı bir şekilde devam edecektir." dedi.
2019 YILI İÇERİSİNDE 7 BİN 600 DENETİM YAPILDI
Ürün bazlı olarak ilk defa ülke genelinde bir denetim seferberliği yapılması çok önemsediklerini kaydeden Sağlam, "İlimizde de 2019 yılı içerisinde bugüne kadar  7 bin 600 tane denetim gerçekleştirdik. İşletme sayımız ise 4 bin 500 civarındadır. Bugüne kadar yapılan denetimlerde yüzde 158 gibi bir rakama tekabül etmektedir. İşletmelerimize 337 bin lira gibi bir ceza uygulandır. Yapılan bu denetimlerde gerekli gördüğümüz işletmelerden numuneler alınıp analizlere gönderiliyor, eğer numunelerde olumsuzluk tespit edildiğinde bunlara da cezai muayede uygulanacaktır." diye bilgi verdi.
DENETİMLER SÜRECEK
Denetimlerdeki amaçlarının ceza yazmak olmadığını vurgulayan İbrahim Sağlam şöyle devam etti: "Hedefimiz, daha temiz daha güvenilir bir gıdayı tüketiciyle nasıl buluşturabilmektir. Bakanlığımızın da kuruluşundaki hedefi topraktan sofraya güvenilir gıdayla nasıl tüketiciye ulaştırabiliriz. Amacımız doğrultusunda da bu denetim seferberliğini önemsiyoruz. Bugün tüm ilçelerimiz dahil, Osmaniye genelinde de denetimlerimiz ürün bazlı olarak devam edecektir. En son cumartesi günü, toplu tüketim yerlerinde denetimlerimizi yapılacaktır. İnşallah hayırlı olur diyorum. Bundan sonra da denetim planlarımız var. Bu planlar ölçüsünde hem numune alma, hem riskli denetimler, hem de normal denetmelerimize devam edeceğiz."
Yapılan denetim sonunda hijyen kurallarına uyarak sağlıklı ürünleri vatandaşa sunan işletme sahiplerine teşekkür edildi.

Bu haber 65 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Osmaniye

Gençlik Merkezi ve spor salonunda inceleme

Gençlik Merkezi ve spor salonunda inceleme Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Düziçi Vilayetler Birliği Gençlik Merkezi, Düziçi Yarı Olimpik Açık Yüzme Havuzu...

Şehit aileleri ve gazilerimizin yanındayız

Şehit aileleri ve gazilerimizin yanındayız Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, 25.08.2019 tarihinde Pençe-3 Harekâtı’nda bölücü terör örgütü mensuplarıyla çıka...

      RESMİ İLANLAR

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU