MissSare
Kanseri erken yakalamak etkili tedavide önemlidir

Kanseri erken yakalamak etkili tedavide önemlidir

Tarih 09 Ekim 2019, 09:49 Editör Haber Merkezi

Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık ayı dolayısıyla açıklamada bulundu.

 Osmaniye Sağlık İl Müdürü Hasan Öznavruz, Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık ayı dolayısıyla açıklamada bulundu.

Aznavruz, yaptığı açıklamada, meme kanserinin memedeki hücrelerin kontrolsüz çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalık olduğunu belirtti.

Meme kanserinin tamamının kadınlarda görülse de erkeklerde de meme kanseri görülebildiğini ifade eden Öznavruz, “Meme kanseri ülkemizde ve dünyada kadınlarda en sık görülen ve aynı zamanda en sık ölüme neden olan kanser türüdür. Ülkemizde kanser olan her dört kadından biri meme kanseridir. Memelerin normalde nasıl göründüğünü ve nasıl hissedildiğinin bilmenin, meme sağlığının önemli bir parçasıdır. Meme kanserini olabildiğince erken yakalamak, başarılı bir tedavi şansı sunar. Ancak neyin aranacağını bilmek, düzenli mamografilerin ve diğer tarama testlerinin yapılmasının yerini tutamaz. Tarama testleri, herhangi bir belirti ortaya çıkmadan önce meme kanserinin erken aşamalarında bulunmasına yardımcı olur. Meme kanserinin en sık rastlanan belirtisi, memede ağrısız, zamanla büyüyen bir yumrunun (kitlenin) ele gelmesi, hissedilmesidir”

Öznavruz, her hastanın tedavisi farklılık gösterdiğini, tedavi kararında hastalığın yeri, evresi, hastanın yaşı ve diğer sağlık sorunları gibi birden fazla faktörün etkili olduğunu kaydetti.

Hastalıktan korunması hakkında bilgi veren Öznavruz, “Tüm kanserlerde olduğu gibi; sağlıklı (sebze ve meyveden zengin) beslenme alışkanlıkları, haftada en az 150 dakika orta düzeyde  (en az 10 dakika tempolu yürüyüş, bisiklete binme gibi) ya da hafta da en az 75 dakika ağır düzeyde (en az 10 dakika koşma, yüzme gibi) fiziksel aktivite yapma, sağlıklı kiloda olma ve bu kiloda kalma ile alkol kullanmama meme kanseri riskini azaltmaktadır. Aile hekimine danışılarak sağlıklı kiloda olunup olunmadığı öğrenilebilir. Özellikle 1,5-2 yıl emzirmenin de anneyi meme kanserinden koruduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi
 

Bu haber 10 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Osmaniye

Cevdetiye Çok Programlı Anadolu Lisesine ziyaret

Cevdetiye Çok Programlı Anadolu Lisesine ziyaret Osmaniye Milli Eğitim Müdürü Aydın Albak, Cevdetiye Çok Programlı Anadolu Lisesini ziyaret etti.

Allah, Mehmetçiğimizin yardımcısı olsun

Allah, Mehmetçiğimizin yardımcısı olsun İlim Yayma Cemiyeti Osmaniye Yükseköğretim Kız Yurdu Müdürlüğü Türkiye'nin Suriye'de güvenli bölge oluşturm...

      RESMİ İLANLAR

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU