MissSare
Toprakkale’de şölen yapılacak

Toprakkale’de şölen yapılacak

Tarih 09 Ekim 2019, 09:49 Editör Haber Merkezi

Osmaniye’nin Toprakkale ilçesi bu yıl 4.sü yapılacak Yörük Türkmen ve Fıstık Festivali’ne hazırlanıyor.

 Osmaniye’nin Toprakkale ilçesi bu yıl 4.sü yapılacak Yörük Türkmen ve Fıstık Festivali’ne hazırlanıyor.
İlçenin tanıtımına büyük katkı sağlayan festivale bu yöreyle özdeşleşmiş yerfıstığı da eklendi.
Bilindiği üzere yer fıstığının üretiminin yüzde elliye yakını Osmaniye’de pazarlamasının ise yüzde 90’a kadar yakını Osmaniye’de yapılıyor.
Toprakkale Yörük Türkmen Kültür, Sosyal, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından 4. Yörük Türkmen ve Fıstık Festivali düzenlenecek.
Hafta sonu Toprakkale Yüksel Uluğ Stadyumu’nda yapılacak festivalin startı dernek binasında yapılan basın toplantısıyla verildi.
Toplantıda konuşan Dernek Başkanı kemal Karalar bu yıl dördüncüsünü yapacakları festivalin gururunu yaşadıklarını kaydetti.
Karalar, bu yıl festivallerine fıstık temasını da eklediklerini belirterek “Fıstık bu il ile iç içe geçmiş ve kültürünün parçası haline gelmiştir. Bu işten on binlerce kişi ekmek yemektedir. Yıllardır bu bölgede fıstık yetiştirilmektedir. Yörük Türkmen geleneğinin tanıtılmasının yanı sıra ilimizin de tanıtılmasında önemli katkı sağlayan yer fıstığımızı da tanıtmak için böyle bir girişimde bulunduk” dedi.
18-20 Ekim tarihlerinde yapılacak etkinlikle ilgili bilgi veren Kemal Karalar şunları söyledi.
“18 Ekim Cuma günü faaliyetimizin yapılacağı Yüksek Uluğ Stadyumu’nda Yörük çadırları kurulacak. Cumartesi akşam Şölen halayı olacak. Pazar günü ise 10 30’da Develer ve mehteranla ilçede yapılacak yürüyüşle başlayacak program, göç ateşinin yakılması, açılış konuşmaları, çeşitli yarışlar, folklor gösterileri, okçuluk gösterileri, fıstık güzeli yarışması yapılacak Etkinlikte kaynamış fıstık sıkma ve ayran ikramı olacak. Etkinlik Türk Halk müziği konseriyle son bulacak”
Karalar hafta sonu yapacakları faaliyete başta ilçe sakinleri olmak üzere herkesi beklediklerini kaydetti.

 

Bu haber 56 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Osmaniye

Düziçi’nde buğday hasadı heyecanı yaşanıyor

Düziçi’nde buğday hasadı heyecanı yaşanıyor Osmaniye’nin Düziçi ilçesi Tarım ve Orman Müdürü Fevzi Soner Çerçi ve Ziraat Odası Başkanı Ünal Köksal buğday tarla...

Kaymakam Almalı, ilçe halkına müjde verdi

Kaymakam Almalı, ilçe halkına müjde verdi Osmaniye’nin Düziçi ilçesinde koronavirüs (covid-19) salgını vakası bulunmadığı bildirildi. Düziçi Kaymakamı Mut...

      RESMİ İLANLAR

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU