MissSare
Kaya’ya Bağ-kur sorunlarını anlattılar

Kaya’ya Bağ-kur sorunlarını anlattılar

Tarih 17 Ağustos 2019, 10:38 Editör Haber Merkezi

Osmaniye Ak Parti Millet Vekili İsmail Kaya, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Ali Gizlice, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hanifi Zaimoğlu ve beraberindeki heyet Ticaret Borsasını ziyaret etti.

 Osmaniye Ak Parti Millet Vekili İsmail Kaya, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Ali Gizlice,  Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hanifi Zaimoğlu ve beraberindeki heyet Ticaret Borsasını ziyaret etti.

Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sait Çenet, ziyarette yaptığı açıklamada, Çiftçi Bağ-Kuru Kesintilerinden dolayı karşılaşmış oldukları sıkıntılardan bahsederek yeni bir kanun çıkarılması gerektiğini söyledi.

Çenet, şunları kaydetti:
“2926 Sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanuna Tabi sigortalıların prim borçlarının ürün bedellerinden tevkif suretiyle tahsil edilmeye başlaması 01.04.1994 tarihinde başlamıştır. Tevkifat  oranı %1 olarak belirlenmiştir. Daha sonra bu oran sattıkları ürün bedellerinden borç tutarını geçmemek şartıyla %1 ile %5 oranı arasında olmak üzere kesinti yapılar denilmiş ve oran %2 olarak uygulanmaya başlanmış ve halen bu oran üzerinden işlem yapılmaktadır. İlk olarak tevkifat bildirimi Bağ-Kur Çiftçi Tevkifat Bildirim Formu ile çiftçinin adı-soyadı, baba adı, doğum yeri ve tarihi, tevkifat tutarı belirtilerek liste halinde alım yapan şirket ve firmalar tarafından belirlenen bankalara SGK hesabına yatırılmakta idi. 02.07.2013 Tarih 2013/27 sayılı Genelge ile Tarım Ürünleri Kesintisi yapacak olan (Kesintisi Sorumlusu) olarak SGK'ya müracaat ederek kullanıcı adı ve şifre ile sistemden borcu olanların borcunu sorgulama ve borcu olan çiftçilerin borcunu görerek kesinti yapılması uygulaması başlanmıştır. Tevkifat kesintisi sırasında üyelerimiz tarafından sıkıntılar yaşanmaktadır. Bölgemizde tarımsal ürünlerin alım ve satımlarının tamamı kantar başında bedeli ödenerek işlem yapılmaktadır. Sisteme girip çiftçinin prim borcu varmı-yokmu diye sorgulamak imkanı bulunmamaktadır.  Çiftçiler de müstahsil makbuzu üzerinden kesinti yaptırmamak için sahte isim söylemekte veya kesinti yapacak ise ürününün satmayacağını belirtmektedir. Bu uygulama pazarlıkların bozulmasını, alım yapacak tüccarın malı alımını engellemektedir. Diğer ve en öneli bir sorun da kayıt dışı ekonomiye neden olmaktadır. Tarımsal ürünleri satın alan, dolayısıyla da tevkifatla yükümlü tutulan kamu idare ve müesseseleri, iktisadi kamu müesseseleri, kooperatifler, ticaret şirketleri, iş ortaklıkları, dernekler, vakıflar ve bunların iktisadi işletmeleri gibi gerçek ve tüzel kişileri tevkifat yapmadıkları veya yaptıkları tevkifatı süresi içinde SGK hesaplarına aktarmadıkları gerekçesiyle, aktarılmayan tevkifat tutarlarından faizi ile birlikte sorumlu tutulma, ayrıca Türk Ceza Kanunu'na göre "yetkili mercilerin emirlerine itaatsizlikten" dolayı haklarında Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunulması gibi risklerle karşılaşmalarına yol açabilecektir”

Taleplerini aktaran Çenet, “Çiftçi Bağ-Kur sisteminde uygulanan ürün bedeli üzerinden tevkifat kesintisinin tüccarlar tarafından yapılması uygulamasının kaldırılması gerekmekte veya Tarım İl ve İlçe Müdürlüklerinde destekleme sırasında borcu olan çiftçilerinin borcunun kesilmesi sağlanmalıdır” dedi.

AK Parti Millet Vekili İsmail Kaya da konu hakkında elinden geleni yapacağını söyleyerek her zaman esnafların yanında olacağını kaydetti.  Haber merkezi


 

Bu haber 48 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Osmaniye

Hastalıklara karşı hayvanlara aşı yapılıyor

Hastalıklara karşı hayvanlara aşı yapılıyor Osmaniye'nin Yarbaşı ilçesinde, koyun ve keçilere enterotoksemi(çelerme) hastalığına karşı ücretsiz aşı yapıldı...

Engellilerle Büyük Camide buluştular

Engellilerle Büyük Camide buluştular Diyanet İşleri Başkanlığınca “Kulluk için yok engel. Yeter ki sen de camiye gel” konulu cami engelli buluşmalarının...

      RESMİ İLANLAR

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU