MissSare
Akdeniz Meyve sineği zararlısına karşı mücadele sürüyor

Akdeniz Meyve sineği zararlısına karşı mücadele sürüyor

Tarih 03 Kasım 2017, 09:49 Editör Haber Merkezi

Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, Biyoteknik Tuzak Kullanılan narenciye alanlarında incelemelerde bulundu.

Osmaniye Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İbrahim Sağlam, Biyoteknik Tuzak Kullanılan narenciye alanlarında incelemelerde bulundu.
Sağlam, kentteki meyveciliğinde zeytinden sonra en geniş dikim alanına sahip narenciye bahçelerinde kalite ve pazarlama açısından büyük tehlike oluşturulan “Akdeniz meyve sineği” zararlısına karşı biyoteknik mücadele en etkili yöntemlerden biri olarak görüldüğünü belirtti.
2017 yılında Osmaniye İl Özel İdaresi desteği ile temin edilen bin 364 Akdeniz meyve sineği biyoteknik tuzağının Turunçgil üreticilerine dağıtıldığını ifade eden Sağlam, şunları kaydetti:
“Bakanlığımızca ülke genelinde bir program çerçevesinde finanse edilerek uygulamaya konulan mücadele çalışmaları ilimizde de devam ediyor.
2017 yılında Bakanlığımız ulusal proje kapsamında turunçgil üreticilerine vermek üzere 600 dekar alanda kullanılacak olan 2400 adet biyoteknik tuzak göndermiştir. Bu kapsamda toplam 3764 kitlesel tuzak 941 da alanda 56 çiftçimize dağıtılmıştır”
Dağıtılan tuzakların durumunu ve bahçelerdeki etkisini görmek üzere ziyaretlerde bulunduğunu kaydeden Sağlam, “Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz, konu sorumlu teknik personeller ve bahçe sahiplerinin katıldığı bir inceleme turu düzenlendi. Yapılan bahçe kontrollerinde tuzakların zararlıları yakalama durumu ve bahçedeki ürünlerin kalitesine etkisi yerinde incelenerek üreticilerin konuyla ilgili görüşleri alındı. Biyoteknik tuzaklar meyvelerden elde edilen ürünlerde kimyasal kalıntı bırakmadığı için ilaçlı mücadeleye göre daha ekolojik bir uygulamadır. Bu sebeple de elde edilen ürünler satış, pazarlama ve ihracatta tercih sebebi olmaktadır. Topluca uygulandığında ise çok daha etkili ve ekonomik olmaktadır” iye konuştu.
Sağlam, biyoteknik tuzak kullanımının yaygınlaşmasını arzuladığını dile getirdi.
Sağlam, "Üreticilere bu zararlı ile mücadelede biyokteknik tuzak kullanımının yaygınlaşması için önümüzdeki yıl imkânlar ölçüsünde İl Özel İdaresi destekli tuzak dağıtımı yapmayı planlıyoruz. Ayrıca "Bitkisel Üretimde Biyolojik ve/veya Biyoteknik Mücadele Destekleme Ödemesi Uygulama Tebliği" kapsamında 2017 yılında dekara 45 TL feromon ve tuzak desteklemesi verilmiştir. Tebliğ şartlarını yerine getirerek biyoteknik mücadele desteğinden de yararlanan çiftçi sayısının artırılmasını hedefliyoruz" dedi. Ümit Kahrıman  

Bu haber 203 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Osmaniye

Uygulamada uyuşturucu ele geçirildi

Uygulamada uyuşturucu ele geçirildi Osmaniye’de polis ekipleri tarafından gerçekleştirilen asayiş uygulamasında 6 şüpheli yakalandı, 3’ü mahkemece tutu...

Yurt öğrencileri, Bestami Yazgan’ı konuk etti

Yurt öğrencileri, Bestami Yazgan’ı konuk etti Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’nün eğitim faaliyetleri arasında yer alan ve öğrencileri...

      RESMİ İLANLAR

      HABER ARA


Gelişmiş Arama

     ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz?Tüm Anketler

     HAVA DURUMU